Синдикат „Образование“ изказва своето удовлетворение и подкрепа относно заетата официална позиция на Република България за продължаване на преговорите с Република Северна Македония за влизането ѝ като пълноправен член в Европейския съюз.
Считаме за потребно граждански и професионални организации да подкрепят национално отговорна позиция в процеса на преговорите, но без отстъпление от разбирането ни за общо историческо минало, автентичната интерпретация на историческите факти и произхода на официалния език в Северна Македония, за сметка на политически и икономически приоритети.
Не бива да забравяме за братските чувства на българите към македонския народ през вековете, че заради свободата на брата роб от Македония, България губи войни и преживява национални катастрофи, отказвайки се от подписването на изгодни мирни договори с Великите сили и съседните балкански държави.
Не бива да бъде забравено, че България беше първата страна, признала дипломатически новосъздадения приемник на Бившата Югославска Република Македония (БЮРМ, както я наричаха доскоро южните ни съседи гърците) и първа предложила РС Македония за членство в ЕС. С тези си исторически деяния България доказа братската си обич към македонския народ и предотврати разпокъсването на младата македонска страна през 1991 г. от вилнеещата революция в Югославия.
Ние, учителите от Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“, заставаме твърдо зад историческата истина и сме смутени от факта, че в две братски държави с общ произход и корен се преподава на подрастващото поколение по различен начин история, която в по-голямата си част е превратно изопачена, подменена и фалшифицирана. В едната страна – Северна Македония, в учебните часове се насажда илюзията за древна държава, която е съществувала от Антично време. Тази държава Македония е била „поробвана от „бугарите татари“, като македонската идентичност и формирана нация се изгражда върху неверни и ограбени факти от българската история. Географската област Македония е в границите на българската държава от средата на IX век и оттогава заедно сме споделяли една обща съдба на падения и възходи, на владичества, на подем и духовно пробуждане. Говорили сме един общ език – българският, изповядвали сме една вяра – християнската. Живеели сме в една държава – България. Доказателствата за това са многобройни. Достатъчно е да погледнем биографиите на историческите личности – революционери и поети, трудовете на български и чужди историци, с които безспорно се доказва истината.
Учителите от СО към КТ „Подкрепа“ подкрепят официалната позиция на българските правителства и единодушното решение на Народното събрание от 2019г., както и позицията на българския Президент, изказвана многократно при двустранните официални срещи между двете държави и потвърдена през декември 2021 г. в Брюксел и в Словения, като считаме за основополагащи в преговорите следните принципи:
Накрая заявяваме, че всяко правителство, което предаде националните интереси на България, ще бъде наказано строго не само от собствения си народ, но и от собствената си история за вечни времена.
д-р Юлиян Петров
председател на СО „Подкрепа“